Bankowość w podstawówce

Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Adolfa, Tymona
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Konta

2009-08-26

Bankowość w podstawówce

Zbliżający się początek roku szkolnego to dobry czas by dziecko zaczęło finansową edukację. Można więc założyć mu młodzieżowe konto bankowe.


Rachunki dla dzieci ma w swojej ofercie większość banków. Warunkiem jego założenia jest ukończenie przez dziecko 13 lat, bo od tego wieku jest traktowane jako osoba małoletnia. A to w prawniczym żargonie oznacza, że zyskuje ograniczone prawo do czynności prawnych. Małoletni posiadacz konta w większości przypadków będzie mógł przez Internet wykonywać przelewy, płacić w sklepach, i wybierać w bankomacie pieniądze za pomocą karty. Jeśli więc nasza pociecha zdmuchnęła już 13 świeczek na torcie możemy się z nią udać do banku i podpisać umowę. Potrzebny będzie dokument tożsamości rodzica i legitymacja szkolna dziecka.

Z punktu widzenia rodzica taki młodzieżowy produkt finansowy niesie wiele korzyści. Dziecko może od wczesnych lat uczyć się korzystania z usług finansowych, co na pewno przyda mu się za kilka lat. Kiedy zostanie posiadaczem "dorosłego" rachunku, będzie o wiele lepiej znało zasady funkcjonowania produktów finansowych, będzie zdawać sobie sprawę, za co, i ile trzeba zapłacić korzystając z karty, czy konta. Łatwiej będzie mu wtedy porównywać ofertę konkurencyjnych banków i wybierać takie produkty finansowe, które są dla niego odpowiednie, i tanie. Jest po prostu szansa, że wyrośnie na świadomego konsumenta usług finansowych.

Poza aspektem edukacyjnym dla rodziców znaczenie może mieć jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Rodzice mogą czuć się bezpieczniej wyposażając dziecko w kartę, a nie gotówkę. Trzeba tylko pamiętać, aby taka karta była ubezpieczona. W przypadku nieuprawnionych transakcji kartą, czyli po jej zgubieniu, albo kradzieży, zgodnie z prawem odpowiedzialność banku za transakcje przed zastrzeżeniem karty zaczyna się powyżej 150 euro. W przypadku dziecięcych finansów będzie to już bardzo znacząca kwota. Jeśli karta nie jest wyposażona w ubezpieczenie gwarantujące pełną odpowiedzialność banku, to lepiej je dokupić. Najczęściej będzie to koszt kilku złotych miesięcznie.

Jak wybrać najlepsze konto dla dziecka? Warto zacząć od tego banku, w którym mamy własne konto. Tym bardziej, że niektóre banki, jak BOŚ, BPS, Getin, Millennium czy Toyota Bank wymagają by opiekun miał u nich "dorosły" rachunek. Takie rozwiązanie może być wygodne, ale niekoniecznie najtańsze. Możemy więc poszukać konta w innym banku, a nawet podzielić się tym zadaniem z dzieckiem. Pozwoli mu to nauczyć się porównywania ofert finansowych, będzie więc dodatkową lekcja z finansów.

Źródło: http://www.banki.pl/
Autor: Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance
Więcej na: http://www.banki.pl/

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę kont on-line:

» Konta osobiste
» Konta młodzieżowe
» Konta oszczędnościowe

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.